Chcemy bezpiecznie wracać do domów”. Polki nie chcą się bać.

Ostatnie posty

Podziel się

W naszym życiu codziennym pragniemy czuć się bezpieczne, zarówno w domu, pracy, jak i na ulicy. Powracając późnym wieczorem ze spotkania, imprezy czy spaceru, nie chcemy zastanawiać się nad tym, czy nasze ubranie jest zbyt wyzywające, czy idziemy za wolno, i czy mamy coś przy sobie do samoobrony. Redaktorki WP Kobieta postanowiły podzielić się swoimi historiami, aby zwrócić uwagę na trudności, z jakimi kobiety nadal muszą się mierzyć.

Raport Centrum Praw Kobiet podaje, że rocznie 400 kobiet traci życie z powodu zabójstw w rodzinie, pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz samobójstw wywołanych przemocą domową. Urszula Nowakowska, prezes Centrum Praw Kobiet, w rozmowie z WP Kobieta zauważa brak narzędzi w polskim systemie, które zobowiązywałyby różne instytucje do oceny ryzyka eskalacji przemocy czy zabójstw. Statystyki ukazują, że wiele spraw kończy się tragicznie, a mimo to niewiele się robi, aby skutecznie chronić kobiety przed przemocą.

Kobiety pragną czuć się bezpieczne we własnym domu, pracy i na ulicy. Nie chcą martwić się o swoje wybory związane z ubiorem czy tempem poruszania się po zmroku, ani o to, czy posiadają przy sobie środki do samoobrony. Redakcja WP Kobieta postanowiła zgłębić te tematy, ukazując, jakie myśli i uczucia towarzyszą kobietom zmuszonym wracać do domu w późnych godzinach.

Historie redaktorek odzwierciedlają różne aspekty tego problemu. Ewa Podleśna-Ślusarczyk dzieli się doświadczeniem podróży komunikacją miejską, opisując lęk związanego z powrotem do domu. Katarzyna Pawlicka relacjonuje sytuację z nękaniem na ulicy, podczas gdy Justyna Piąsta opowiada o przerażającym zdarzeniu, które pozostawiło w niej trwający lęk. Patrycja Ceglińska-Włodarczyk opisuje agresję słowną na ulicy, a Karolina Błaszkiewicz dzieli się doświadczeniem niepewności w nocy na przystanku komunikacji miejskiej.

Te historie ukazują, że walka o bezpieczną przestrzeń dla kobiet jest nie tylko konieczna, ale też pilnie wymagana. Bezpieczeństwo kobiet powinno być priorytetem społeczeństwa, a dzięki dzieleniu się doświadczeniami możemy budować większą świadomość i skłonić do działań na rzecz skuteczniejszych rozwiązań.

 

Źródło:
https://kobieta.wp.pl/chcemy-bezpiecznie-wracac-do-domow-polki-tak-jak-brytyjki-nie-chca-sie-bac-6618416678165120a