Miasta jako źródło niebezpieczeństwa

Teoretycznie miasta oferują równoprawne możliwości. Są one otwarte dla każdego, kto pragnie czerpać jak najwięcej z różnorodnego i ekscytującego życia, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i kulturalnym. Niestety, w rzeczywistości większość miast jest projektowana, nie zważając na potrzeby, aspiracje oraz bezpieczeństwo kobiet i dziewcząt. Kobiety płacą wysoką cenę za życie w tych miastach, doświadczając przemocy, ubóstwa i molestowania. To lekceważenie potrzeb połowy populacji ma rzeczywiste konsekwencje dla setek milionów ludzi i jeśli nie zostanie skorygowane, będzie tylko narastać.

Obecnie ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach, a do roku 2050 oczekuje się, że ta liczba wzrośnie do 68%. Miasta jako Źródło Niebezpieczeństwa głównie dla Kobiet Zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, kobiety, dziewczęta i osoby należące do społeczności LGBTQIA+ są narażone na niebezpieczeństwo, gdy tylko wychodzą na ulice. Na przykład w Irlandii, aż 55% kobiet odczuwa niepokój korzystając z transportu publicznego po zmroku. W Wielkiej Brytanii, 71% kobiet doświadczyło jakiejkolwiek formy publicznego molestowania seksualnego, a w grupie kobiet w wieku 18–24 lata, ten odsetek wzrasta do przerażających 97%. Występują rejony w których, 47% badanych kobiet odrzuciło oferty pracy ze względu na brak dostępnego i bezpiecznego transportu publicznego, a także ze względu na publiczne molestowanie seksualne.

Dane z przeprowadzonej ankiety, ukazują jeszcze bardziej zatrważający obraz – 50,8% kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy podczas korzystania z transportu publicznego. Warto również zauważyć, że ten problem stale narasta, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy. Projektowanie miast, które uwzględniają potrzeby i bezpieczeństwo kobiet, staje się nie tylko kwestią równości, ale także kwestią społecznego postępu.

Jeśli chcemy stworzyć miasta, w których każdy może cieszyć się życiem bez obaw, musimy podjąć działania na rzecz zapewnienia bezpiecznych i przyjaznych dla wszystkich przestrzeni miejskich wykorzystując dostępne technologie i zasoby rynkowe.

Źródło danych i zdjęć: https://featured.undp.org/designing-cities-that-work-for-women/